Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Demokracie podle Václava Moravce

23. 08. 2010 20:05:54
Máme prý právo svobodně volit své zástupce a dokonce údajné právo na svobodný přístup k informacím. Ty dvě věci spolu úzce souvisí. Svobodné volby bez práva svobodného přístupu k necenzurovaným informacím jsou pouhou frází. V dobách komunistické totality svobodné volby neexistovaly. Ale kdyby existovaly, tak by vedoucí úloha Komunistické strany Československa byla stěží ohrožena, pokud by měla v rukou média hlídaná svými cenzory. Ti už by se postarali o to, aby se k uším a očím voličů dostala pouze slova a názory těch „správných“ soudruhů. Konečně komunisté věděli moc dobře, proč si už v roce 1945 ve vládě sociálního demokrata Zdeňka Fierlingera obsadili tehdejší ministerstvo informací tvrdým stalinistou Václavem Kopeckým. V roce 1948 pak výrazně uspěli na dlouhou dobu v posledních relativně svobodných volbách a svou moc si udrželi až do roku 1989.

Obsah zůstává, jen forma se mění.

Udržet moc a s ní spojené prebendy v rukou úzké skupiny „vyvolených“ v posttotalitní společnosti je poněkud náročnější, ale nikoliv nemožné. Zásadní je schopnost udržet na uzdě ten „zatracený lidský faktor“. Tedy včas zadupat do země každého, kdo by se mohl stát výraznou lidskou osobností v dějinném okamžiku, kdy většina společnosti chce změnu. Proto se postupem času vytvořila další kruhová obrana mocenských struktur. Její součástí jsou veřejnoprávní média. Vytvářejí iluzi důvěryhodnosti – přece za nimi nejsou žádní soukromí vydavatelé, tak určitě musí být nezávislá, ne? Opak je pravdou – tato média jsou nejzávislejší ze všech závislých. Kdo drží v rukou největší díl politické moci, drží v rukou i klíč k financování veřejnoprávních médií. A stále platí: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Před nedávnými parlamentními volbami tato média ještě zachovávala dekorum. K tomu jim sloužily tzv. nezávislé soukromé agentury pro výzkum veřejného mínění, které stanovily, kdo podle nich překročí nebo nepřekročí pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. A toho pak veřejnoprávní média vzala na milost a povolila mu na pár minut promluvit k voličům.

Nechme stranou nezávislost těchto agentur. Každému je jasné, že i soukromý subjekt někdo nebo něco živit musí. Ale o profesionalitě jejich metod, kterými zásadním způsobem manipulují s naším právem svobodné volby, svědčí případ strany s názvem Důchodci za životní jistoty z roku 1998. Agentury slibovaly až třináct procent. Sebevědomého předsedu Eduarda Kremličku ten agenturní optimismus přiměl k sázce, že sní chrousta, když se do sněmovny nedostane. Pak dostal asi tři procenta a chroupal potemníka, protože chrousti tehdy došli.

Nyní máme před obecními volbami a volbami do Senátu PČR. A ve svých prvních předvolebních Otázkách už Václav Moravec žádné dekorum nepotřeboval. Prostě si pozval, koho chtěl, jakoby vysílací prostor nebyl veřejnoprávní, ale jeho osobní. Připravil tak agentury o kšefty a diváky opět o svobodný přístup k informacím. Zdá se, že čas oponou trhnul. Stejně tak jako naše nová vláda - na rozdíl od těch předchozích – se už ani nesnaží předstírat, že by jí snad šlo o prosperitu země a životní úroveň jejích obyvatel, ČT a Václav Moravec obzvláště, už z nějakého důvodu nemají zapotřebí se schovávat za tzv. sociologické průzkumy.

Konec srandy, Češi milí – tak se kdysi humorně překládala zkratka KSČM. Bylo to v dobách, kdy lidé ještě věřili, že komunisté mohou vážně ohrozit naší mladou demokracii. Kdo by tehdy tušil, že na to stačí jeden Moravec?

Autor: Jana Volfová | pondělí 23.8.2010 20:05 | karma článku: 21.03 | přečteno: 1719x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

František Chalupa

EU - továrna na nacionalisty

Pro všechny, kteří stále ještě tápají, kde že se na světě berou ty úžasné myšlenkové směry, přináším vysvětlení. Vysvětlení nejlépe uvést na příkladu, proto vám předkládám podrobný postup výroby ukázkového nacionalisty.

22.7.2018 v 12:32 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 636 | Diskuse

Jan Dvořák

Babiš dostal od jedinečného odborníka košem - odmítl nabídku jít do vlády

Premiér Babiš se rozhodl předejít dalším skandálům v odhalování opisovačů diplomek mezi členy vlády, a přistoupil proto k zásadní rekonstrukci kabinetu.

22.7.2018 v 7:52 | Karma článku: 22.98 | Přečteno: 1195 | Diskuse

Marek Konečný

Lichva je poctivé řemeslo

"Firma nabízí půjčky lidem, kteří nejsou pro banky jako klienti zajímaví. Na tom není nic neetického. Dělat ze mě kvůli tomu lichváře je nesmysl. Je to byznys regulovaný Českou národní bankou ...

21.7.2018 v 18:45 | Karma článku: 28.81 | Přečteno: 1308 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Jak na internetu rychle vyhledat fotky Donalda Trumpa

Chcete na internetu rychle nalézt mnoho fotografií Donalda Trumpa? Není nic jednoduššího. Stačí se zeptat Googlu. Položením dotazu různými způsoby můžete rychle nalézt fotky, které Vás nejvíce zajímají.

21.7.2018 v 11:57 | Karma článku: 12.63 | Přečteno: 370 | Diskuse

Petr Máj

Planeta „Schengen“

Pokud nebudeme následovat USA a Maďarsko a neodmítneme (na prosinec) plánovanou multikulturní novelu OSN o Základních lidských právech a svobodách, můžeme se rychle stát nechtěnými aktéry následující reality show:

21.7.2018 v 8:36 | Karma článku: 36.55 | Přečteno: 858 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1785

předsedkyně ČESKÉ SUVERENITY

Najdete na iDNES.cz